A Hikvision legújabb szériájú kaputelefonjai az előző szériához viszonyítva nagyon sokat fejlődtek. Ezt tükrözi a telepítés és programozás egyszerűsége is. Általános konfigurációk az 1, 2 4 lakásos kiépítések.
Az egylakásos kiépítéshez nem csak egy kültéri és egy beltéri egység szükséges. Elsősorban fontos meghatározni, hogy milyen vezetékezést, tápellátást és kiegészítőket szeretnénk használni. Általánosságban elmondható, hogy 3+1 fajta vezetékezést és 3 féle tápellátást szoktunk alkalmazni:
- csak UTP vezetékezés, PoE távtáplálás
- 2 vezetékes rendszer, távoli tápellátás
- Külön vezetékes tápellátás + UTP vagy Wifi
- Helyben történő tápellátás + UTP vagy Wifi
A legelső esetben az alábbi eszközökre lesz szükségünk:
- 1 db beltéri egység
- 1 db kültéri egység és esővédő
- 1 db PoE switch
- UTP kábel + csatlakozók
Opcionális kiegészítők:
- 1 db mágneszár
- 1 db tápegység
- 1 db kilépőgomb
- 1 db nyitásérzékelő
- 1 db SD-kártya
Ebben az esetben – ha nem használunk mágneszárat -, akkor gyakorlatilag csak az UTP vezetékkel kell összekössük a rendszert:
A helyi hálózatba is beköthetjük, ez esetben internetet adva a rendszernek már a mobiltelefonunkon is csöröghet a rendszer. Mágneszár használata esetén a nyitózár tápellátásáról is gondoskodnunk kell. Ez esetben így módosul a rendszer:
Gyakran előfordul, hogy az ajtó nyitvamarad, esetleg nyomógombbal szeretnének kifelé haladni is. Ez sem megoldhatatlan, hiszen az előkészített bemenetek rendelkezésre állnak. A gomb megnyomásakor a megadott ideig az ajtó nyitható. Amennyiben kitámasztják az ajtót, úgy a nyitásérzékelő jelzésére riasztást tudunk generálni. Gépkocsikhoz a kapumotor is elindítható (a kapu kell bemenettel rendelkezzen), melyhez csak egy pár vezeték kiépítése szükséges. Ez esetben a kapumotornak saját tápellátása van.
Az elvi vázlat mellett megmutatjuk a csatlakozósori bekötéseket is:
Sokszor előfordul, hogy egyik vagy másik eszköznek nem lehet vezetékes adatcsatlakozást biztosítani, így Wifi-n keresztül kell megoldani a kapcsolatot. Természetesen erre is van lehetőség. Itt azért felhívjuk a figyelmet, hogy kültéri egység esetén csak tényleg nagyon szükségszerűen alkalmazzuk ezt a lehetőséget, mivel ez egy instabilabb csatlakozás lehet. Nagyban függ a Wifi adó teljesítményétől, a sugárzott jel minőségétől és a környezeti tényezőktől – környék egyéb Wifi-s eszközei.
A 2 vezetékes rendszerek működése gyakorlatilag megegyezik a „normál” UTP kábelen üzemelő rendszerekkel. Itt nagy előny, hogy a – jó minőségű – régi 2 vezetékes kaputelefon rendszer hálózata használható, így csökkentve a költségeket, ami tetemes is lehet egy emeletes épólet esetében. A rendszer további előnye, hogy a mágneszár működtetéséhez szükséges áramellátást is ezen a 2 vezetéken lehet biztosítani. Elvi vázlata:
Amint a fenti példa is mutatja, a rendszer becsatlakoztatható az IP hálózatba, amin keresztül internetet biztosítva lehet mobiltelefonra is jelezni. Nem feltétlen szükséges a disztribútor egységen keresztül internet elérést biztosítani a rendszerhez, ezt megtehetjük beltéri egységenként (lakásonként) Wifin keresztül is. Minden lakó a saját internetelérését használhatja, függetlenül a többi lakótól.
Az IP csatlakoztatás további előnnyel is jár. Nem kötelező a teljes rendszert 2 vezetéken használni, innentől a 2. generációs IP eszközök is használhatóak. Minden eszközünk összehangolható, így a kaputelefon videóképe a rögzítőre is menthető, a portaszolgálat mindent kezelhet egy felületen.
Természetesen a 2 vezetékes moduláris rendszer bővíthető további nyomógombokkal, beléptető kártyaolvasókkal, kódzárakkal, kijelzőkkel.
Mivel a kaputelefonok számos összeállításban kiépíthetőek, így a teljesség igényétől eltekintenénk. Minden rendszert a körülményekhez igazítva kell kialakítani, ebben nyújtunk segítséget. Kaputelefon rendszereinkről bővebb információkat itt talál: https://ipkaputelefon.hu
Keressen minket bizalommal!
- rendeles@ipkaputelefon.hu
- Telefon: +36 70 266 466 1